Wierzcie lub nie, używanie butów piłkarskich sięga czasów Henryka VIII z Anglii. Jej majestat zamówił parę w Wielkiej Szafie w 1526 r., Królewska lista zakupów mówi: „45 par aksamitu i 1 skórzana para do piłki nożnej”. Od tego czasu buty piłkarskie stały się istotną częścią gry, a obecnie są wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak włókno węglowe i skóra syntetyczna.

Wierzcie lub nie, używanie butów piłkarskich sięga czasów Henryka VIII z Anglii. Jej majestat zamówił parę w Wielkiej Szafie w 1526 r., Królewska lista zakupów mówi: „45 par aksamitu i 1 skórzana para do piłki nożnej”. Od tego czasu buty piłkarskie stały się istotną częścią gry, a obecnie są wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak włókno węglowe i skóra syntetyczna.

Historia butów piłkarskich

Podobnie jak sama piłka nożna, buty piłkarskie przeszły przez lata wiele zmian. Do 1891 r. Kołki, ostrza i inne rodzaje projekcji nie były dozwolone. Po rewizji z 1891 r. Szpilki i pęcherze stały się „legalne”, o ile były wykonane ze skóry i nie były większe niż pół cala, te szpilki i ostrza były pierwotnie wbite w buty, a zawodowi gracze w tym czasie mieli kilka par z różnej długości szpilki. Uważam to za pierwszą ewolucję butów piłkarskich.

Druga ewolucja nastąpiła w połowie lat 50. i jest również najbardziej kontrowersyjna. Historia mówi, że w 1954 r. W Szwajcarii Adidas, który był niemieckim dostawcą butów piłkarskich, wyposażył Niemców w pierwsze buty piłkarskie z wkręcanymi szpilkami. Ale ostatnio Puma twierdziła, że dostarczają wkręty w kołkach już w 1952 roku. Pomimo tego, kto wynalazł wkręty w kołki, chodzi tutaj o to, że drugą ewolucją było wynalezienie wkrętu w kołki.

Pomimo debaty wkręconej, w tym samym czasie w historii miała miejsce kolejna rewolucja. W latach 1950–1960 projekt butów piłkarskich zrobił ogromny krok naprzód, a buty naprawdę zaczęły mieć wpływ na grę. Podczas gdy w Europie Północnej buty piłkarskie nadal miały ochronę kostki, głównym powodem, dla którego nazywane są „butami”, południowoamerykańscy stworzyli bardziej elastyczny i lżejszy but bez ochrony kostki, but zaprojektowany w celu zwiększenia kontroli, poprawy siły kopania i przyspieszenia ruchu graczy i szybciej zmienić kierunek.

W miarę upływu lat postęp technologiczny pozwolił producentom produkować lżejsze buty w różnych kolorach i konfiguracjach z ćwiekami. Najważniejsze cechy Puma King noszących zawodników takich jak Pelé na Mistrzostwach Świata w 1970 r. Oraz jeden z najlepiej sprzedających się butów piłkarskich do tej pory, Adidas Copa Mundial.

Nie możemy mówić o ewolucji butów piłkarskich, nie wspominając o Craig Johnston, twórcy Adidas Predator. Johnston zrewolucjonizował rynek butów piłkarskich, tworząc buty, które zapewniały lepszą przyczepność między piłką a butem, a butem a podłożem narodziło się Adidas Predator. Dzięki większym obszarom kontaktu, szereg stref mocy i skrętu pozwala graczom tworzyć lepsze skręty i mocniejsze uderzenia po uderzeniu w tak zwane „słodkie miejsca”. Nic dziwnego, że seria Adidas Predator jest nadal w produkcji.

Stworzenie Johnstona było tylko wierzchołkiem góry lodowej tego, co miało nadejść. Technologie wytłaczania polimerów i inne materiały pozwoliły na stworzenie bardziej elastycznych podeszew; ćwieki zostały zastąpione ostrzami, które dały graczom bardziej stabilną bazę.

Historia buta piłkarskiego

Nike odegrało również ważną rolę w ewolucji butów piłkarskich dzięki swojemu pierwszemu butowi, butowi piłkarskiemu Nike Mercurial, ważącemu tylko 200 g.

Obecnie buty piłkarskie ewoluują z każdym sezonem dzięki najnowocześniejszej technologii i wzorom. Wszystko to ma na celu ochronę i poprawę wydajności gracza.

Najważniejsze cechy obracającego się kołka znajdującego się w butach Zero Gravity Lotto, które zmniejszają ryzyko obrażeń, poprawiają prędkość i stabilność. Carbonowa podeszwa i adaptacyjny kołek, który może się rozciągać i chować nawet o 3 mm, oba znalezione w najnowszych butach piłkarskich Nike Artykuły psychologiczne, Mercurial Superfly II.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *